Trouvais Dining Side Chair with Upholstered Back
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Casual and detailed, the Trouvais Upholstered Back Dining Chair is transitional in style and highly versatile. The decorative elements include a carved wooden X-shape to the back and standard Antique Brass ferrules on the feet. The X-shape has been hand painted in Antique Rub Light Gold paint as an option. A companion upholstered back bar and counter stool are available. For further flexibility, an upholstered back series are also available.
Product Details
| Dimensions | W 21in D 24.5in H 36in |
|---|---|
| Wood Species | Beech |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Tight |
| Weight | 34 lb |
| Volume | 16.68 ft³ |
| COM | 2 yd |
| COL | 27 sq. ft |
| Weight | 34 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.5 × 21 × 36 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
White |
| Detail Color |
Dove White |
| Collection |
Suzanne Kasler® Upholstery Collection |
"*" indicates required fields