Tova Dining Armchair – 246917-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
246917-001
Category: Chairs & Benches
Tags: Bergamo Parchment, Light Buff Oak, Natural Paper Cord, Chairs & Benches, Cream, Four Hands
Description
A traditional dining armchair silhouette with added visual interest. Paper cord wraps around the back with open spaces bringing dimension. A design collaboration by Amber Lewis and Four Hands. This item has limited online distribution and may not be sold on websites without prior approval. Visit the FAQ page in our Help Center for more details.
Product Details
| Weight (kg) | 7 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 15.65 lb |
| Volume (cu. ft.) | 11.3 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.32 m³ |
| Color | Bergamo Parchment, Light Buff Oak, Natural Paper Cord |
| Material | 75% Cotton, 25% Flax/Linen, Solid Oak, Rush |
| Dimensions (Imperial, inch) | 22.00″w x 22.75″d x 33.75″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 55.9 cm w x 57.8 cm d x 85.7 cm h |
Additional information
| Weight | 15.65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.75 × 22 × 33.75 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Bergamo Parchment ,Light Buff Oak ,Natural Paper Cord |
| Style |
Transitional |
| Collection |
Tova |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields