Tate Dining Side Chair
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Tate is now available in a compatible armless side chair. Chic and simple lines make this a top selling chair and on the wish list for completing the story of the Tate arm chair! Inspired by one of Susan Hable’s favorite designers, Gio Ponti, the Tate is a sculptural form as well as a chair. With the sculptured legs that narrow into gilt ankles (on the 8506-12), the Tate is beautiful standing alone or in a collection, the refined lines contribute to its contemporary stature. NS-08 nail head trim standard.
Product Details
| Dimensions | W 23.75in D 27.25in H 37in |
|---|---|
| Wood Species | Maple Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Tight |
| Weight | 56 lb |
| Volume | 25.3 ft³ |
| COM | 3 yd |
| COL | 45 sq. ft |
| Weight | 56 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27.25 × 23.75 × 37 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Gray |
| Detail Color |
Farrow Ball |
| Collection |
Hable® Upholstery Collection |
"*" indicates required fields