Tate Dining Arm Chair
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Inspired by one of Susan Hable’s favorite designers, Gio Ponti, the Tate is a sculptural form as well as a chair. From the chamfered arm to the sculptured legs that narrow into gilt ankles (on the 8506-11), the Tate is beautiful standing alone or in a collection, the refined lines contribute to its contemporary stature. NS-08 nail head trim standard.
Product Details
| Dimensions | W 23.75in D 27.5in H 37in |
|---|---|
| Wood Species | Maple Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Tight |
| Weight | 59 lb |
| Volume | 25.3 ft³ |
| COM | 3.5 yd |
| COL | 54 sq. ft |
Additional information
| Weight | 59 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27.5 × 23.75 × 37 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Gray |
| Detail Color |
Ebony |
| Collection |
Hable® Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields