Tate Dining Arm Chair Gold Paint Leg
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Inspired by one of Susan Hable’s favorite designers, Gio Ponti, the Tate is a sculptural form as well as a chair. From the chamfered arm to the sculptured legs that narrow into gilt ankles, the Tate is beautiful standing alone or in a collection, the refined lines contribute to its contemporary stature. Hable Grey on Maple finish with Solid Light Gold Decoration shown and NS-08 nail head trim spaced every other nail shown. Non-spaced NS-08 nail head trim standard.
Product Details
| Dimensions | W 23.75in D 27.5in H 37in |
|---|---|
| Wood Species | Maple Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Tight |
| Weight | 53 lb |
| Volume | 25.3 ft³ |
| COM | 3.5 yd |
| COL | 54 sq. ft |
| Weight | 53 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27.5 × 23.75 × 37 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Gray |
| Detail Color |
Hable Grey on Maple finish with Solid Light Gold Decoration |
| Collection |
Hable® Upholstery Collection |
"*" indicates required fields