Taperback Dining Side Chair
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
This chair is at home at a desk or dining table. Also available as HC7215-21 with Browned Steel handle. in Dark Walnut finish. Shown in Espresso finish.
Product Details
| Dimensions | W 22in D 26.5in H 35.5in |
|---|---|
| Wood Species | Ash Solids |
| SeatType | Tight |
| Weight | 40 lb |
| Volume | 25.3 ft³ |
| COM | 5.5 yd |
Additional information
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26.5 × 22 × 35.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
White |
| Detail Color |
Espresso |
| Collection |
Ray Booth® Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields