Taperback Dining Side Chair with handle
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
HC7215-21
Category: Chairs & Benches
Tags: Brown, Chairs & Benches, Dark Walnut / Walnut, Hickory Chair
Description
Topped with a steel pull for ease of movement and this chair is at home at a desk or dining table. Handle Finish available in Browned Steel ONLY. Also available as HC7216-21 without a handle. Shown in a Dark Walnut finish.
Product Details
| Dimensions | W 22in D 27in H 37in |
|---|---|
| Wood Species | Ash Solids |
| SeatType | Tight |
| Weight | 40 lb |
| Volume | 25.3 ft³ |
| COM | 5.5 yd |
Additional information
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27 × 22 × 37 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Dark Walnut / Walnut |
| Collection |
Ray Booth® Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields