Suzanne Bench
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
A vintage European daybed inspired the gorgeous Suzanne Divan. The American Ash base features an exposed wood rim around the upholstered top. The base features a distinctive X-stretcher with tapered legs fitted with Antique Bronze ferrules. The blind biscuit-tufted seat and two welted, non-allergenic polyester fiber (to maintain shape) bolsters with straps are standard.
Product Details
| Dimensions | W 70in D 23in H 25in |
|---|---|
| Wood Species | Ash Solids |
| SeatType | Tight |
| Weight | 199 lb |
| Volume | 89.92 ft³ |
| COM | 5 yd |
| COL | 81 sq. ft |
| Weight | 199 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 70 × 25 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Green |
| Detail Color |
Truffle |
| Collection |
EVERETT™ Upholstery Collection |
"*" indicates required fields
