Stewart Dining Side Chair
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
These Regency-styled arm and side chairs were inspired by a frame auctioned by Sotheby’s. They are made with a natural caned seat and back and have a removable buttoned pad standard with cord ties and tassels. Stewart is the only finish as shown. The Stewart Arm Chair is available as 2651-01. Standard with welt trim and chair tassel ties. Optional COM gimp cord and chair tassel ties shown.
Product Details
| Dimensions | W 22.5in D 25in H 35in |
|---|---|
| Wood Species | Mahogany |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Bonded Seat |
| Weight | 30 lb |
| Volume | 16.96 ft³ |
| COM | 1.5 yd |
| COL | 18 sq. ft |
| Weight | 30 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 22.5 × 35 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Stewart |
| Collection |
James River Upholstery Collection |
"*" indicates required fields