Split Klismos Bench – Lsf
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Split Klismos Bench, now available in both a right and left side facing orientation, is versatile and unique. The asymmetrical split-back design allows one or two people the flexibility to sit forwards, backwards, perch, or settle in for a meal. The inviting seating encourages conversation and activity at the kitchen counter or bar. Three Browned Steel stretcher guards standard. Welt trim standard. Saddle stitch with welt standard in leather.
Product Details
| Dimensions | W 52in D 22.5in H 39.25in |
|---|---|
| Wood Species | Walnut Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Tight |
| Weight | 93 lb |
| Volume | 86.07 ft³ |
| COM | 3.5 yd |
| COL | 54 sq. ft |
| Weight | 93 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 52 × 39.25 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Truffle |
| Collection |
Ray Booth® Upholstery Collection |
"*" indicates required fields