Sofia Dining Arm Chair
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
A graceful petite dining arm chair with an elegant, understated presence. The maple legs taper gently to the floor, giving it a light and tailored stance. The back is crowned with a sweetheart, undulating top profile that softens the silhouette. Slim arms extend forward in a refined line, then swoop delicately at the front for a subtle gesture of comfort. Scaled for smaller spaces, this chair offers a charming and versatile solution for a dining arm chair without sacrificing style or sophistication.
Product Details
| Dimensions | W 23.5in D 25.5in H 35in |
|---|---|
| Wood Species | Maple Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Tight |
| Weight | 50 lb |
| Volume | 26 ft³ |
| COM | 3 yd |
| COL | 45 sq. ft |
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.5 × 23.5 × 35 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Collection |
Hickory Chair Upholstery Collection |
"*" indicates required fields
