SIMON BENCH
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
HC5409-29
Category: Chairs & Benches
Tags: Black, Chairs & Benches, Chippy White, Hickory Chair
Description
The Simon Tufted Bench has spiral carved legs with brass ferrules. It is also available without tufting. Chippy White paint shown.
Product Details
| Dimensions | W 48in D 20in H 20.5in |
|---|---|
| Wood Species | Maple Solids |
| SeatType | Tight |
| Weight | 55 lb |
| Volume | 24.86 ft³ |
| COM | 2 yd |
| COL | 32 sq. ft |
Additional information
| Weight | 55 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 48 × 20.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Black |
| Detail Color |
Chippy White |
| Collection |
Midtown Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields