Shaza Dining Chair – 250066-002
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
250066-002
Category: Chairs & Benches
Tags: Blue, Chairs & Benches, Four Hands, Sutton Navy, Onyx Lacquer
Description
Echoing lacquered seating from another era, this glossy dining chair features mahogany construction, a timeless back, and royal blue upholstery.
Product Details
| Weight (kg) | 5 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 11.68 lb |
| Volume (cu. ft.) | 10.28 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.291 m³ |
| Color | Sutton Navy, Onyx Lacquer |
| Material | 100% Polyester, Solid Beech |
| Dimensions (Imperial, inch) | 20.50″w x 23.25″d x 31.50″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 52.1 cm w x 59.1 cm d x 80.0 cm h |
Additional information
| Weight | 11.68 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.25 × 20.5 × 31.5 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Blue |
| Detail Color |
Onyx Lacquer ,Sutton Navy |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields