Sarma Outdoor Dining Chair – 246974-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Mixed materials meet classic shaping. This outdoor dining chair features a yolk seat back with woven twine detailing, accented by a high-performance fabric seat and curved, splayed back legs. Sustainably made with zero waste, luxurious Italian upholstery places a new and unique spin on indoor/outdoor seating, offering soft, durable fabric that’s highly resistant to sun, stains, mold and abrasion. A design collaboration by Amber Lewis and Four Hands. This item has limited online distribution and may not be sold on websites without prior approval. Visit the FAQ page in our Help Center for more details.
Product Details
| Weight (kg) | 7 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 15.21 lb |
| Volume (cu. ft.) | 9.75 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.276 m³ |
| Color | Alessi Linen, Stained Toasted Brown-FSC, Fine Textured Natural |
| Material | 100% Polypropylene, Solid FSC®-Certified Teak, 100% Polyethylene |
| Dimensions (Imperial, inch) | 20.75″w x 21.75″d x 33.75″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 52.7 cm w x 55.2 cm d x 85.7 cm h |
| Weight | 15.21 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.75 × 20.75 × 33.75 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
"*" indicates required fields