Saint Giorgio Dining Side Chair without Handle
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
The Saint Giorgio Dining Chair is rich with detail. With distinctive nailhead embellishments, it makes for a debonair dining choice. Use it as the perfect desk or accent chair with its memorable styling. Specified in leather with square brass nailheads, this comfortable dining chair is also available in bar and counter height.
Product Details
| Dimensions | W 23.5in D 24.5in H 33in |
|---|---|
| Wood Species | Maple Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Tight |
| Weight | 49 lb |
| Volume | 33.92 ft³ |
| COM | 2 yd |
| COL | 32 sq. ft |
Additional information
| Weight | 49 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.5 × 23.5 × 33 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Gray |
| Detail Color |
Espresso |
| Collection |
David Phoenix® Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields