Saint Giorgio Dining Side Chair with Handle
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Saint Giorgio Dining Chair is rich with detail. Beginning with the wooden pull across the back, paired with distinctive nailhead embellishments, it makes for a debonair dining choice. Use it as the perfect desk or accent chair with its memorable styling. Specified in leather with square brass nail heads, this comfortable dining chair is also available in bar and counter height. Espresso finish and Greek Key detail in NS-08 nail head trim shown. Nail head trim available in small, petite and faceted nails only.
Product Details
| Dimensions | W 23.5in D 24.5in H 34.5in |
|---|---|
| Wood Species | Maple Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Tight |
| Weight | 49 lb |
| Volume | 33.92 ft³ |
| COM | 2 yd |
| COL | 32 sq. ft |
| Weight | 49 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.5 × 23.5 × 34.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Espresso |
| Collection |
David Phoenix® Upholstery Collection |
"*" indicates required fields