Saber Leg Dining Arm Chair
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Gracefully detailed and abundantly comfortable, the Saber Leg Chair makes for the perfect side, desk or dining chair. Shown in Truffle finish.
Product Details
| Dimensions | W 25.25in D 27.25in H 33.75in |
|---|---|
| Wood Species | Walnut Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Tight |
| Weight | 46 lb |
| Volume | 25.3 ft³ |
| COM | 2.5 yd |
| COL | 41 sq. ft |
Additional information
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27.25 × 25.25 × 33.75 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Truffle |
| Collection |
Ray Booth® Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields