Rosewood Dining Side Chair
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
A modern take on a classic shield back chair, the Rosewood Dining Chair features a refined silhouette with a tight back and upholstered seat. Incredibly versatile with the simple design, this clean-lined piece can easily transition from modern to traditional.
Product Details
| Dimensions | W 21.5in D 25.5in H 39.5in |
|---|---|
| Wood Species | Beech Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Tight |
| Weight | 40 lb |
| Volume | 25.3 ft³ |
| COM | 2 yd |
| COL | 27 sq. ft |
Additional information
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.5 × 21.5 × 39.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
White |
| Collection |
Suzanne Kasler® Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields