Rodin Dining Chair – 247907-003
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
247907-003
Category: Chairs & Benches
Tags: Chairs & Benches, Crypton Wayfarer Snow, Four Hands, White
Description
Fit for modern dining, this clean-styled chair is fully upholstered in a specialized performance fabric. An open back connects down to the cylindrical legs. Slight scale and squared off shape are great for smaller dining areas. Upholstered in textural Crypton® performance fabric that’s specially engineered for protection against stains, moisture and odor.
Product Details
| Weight (kg) | 10 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 22.05 lb |
| Volume (cu. ft.) | 9.04 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.256 m³ |
| Color | Crypton Wayfarer Snow |
| Material | 100% Polyester |
| Dimensions (Imperial, inch) | 19.75″w x 22.75″d x 32.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 50.2 cm w x 57.8 cm d x 81.3 cm h |
Additional information
| Weight | 22.05 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.75 × 19.75 × 32 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
White |
| Detail Color |
Crypton Wayfarer Snow |
| Style |
Contemporary |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields