Ripley Dining Chair – 228280-020
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
228280-020
Category: Chairs & Benches
Tags: Chairs & Benches, Four Hands, Gray, Lavon Flint, Black Oak
Description
A modern take on the traditional midcentury Windsor, featuring a soft-black finish and sculptural oak silhouette. Meanwhile, a loose seat cushion of tan top-grain leather works comfort and contrast into the mix.
Product Details
| Weight (kg) | 7 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 15.52 lb |
| Volume (cu. ft.) | 7.49 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.212 m³ |
| Color | Lavon Flint, Black Oak |
| Material | 80% Linen; 20% Cotton, Solid Oak |
| Dimensions (Imperial, inch) | 21.00″w x 20.00″d x 31.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 53.3 cm w x 50.8 cm d x 78.7 cm h |
Additional information
| Weight | 15.52 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 21 × 31 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Gray |
| Detail Color |
Black Oak ,Lavon Flint |
| Style |
Mid-Century Modern |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields