Ripley Dining Chair – 228280-019
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
228280-019
Category: Chairs & Benches
Tags: Antwerp Natural, Black Oak, Chairs & Benches, Cream, Four Hands
Description
A modern take on the traditional midcentury Windsor, featuring a soft-black finish and sculptural oak silhouette. Meanwhile, a loose seat cushion of tan top-grain leather works comfort and contrast into the mix.
Product Details
| Weight (kg) | 7 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 15.52 lb |
| Volume (cu. ft.) | 7.49 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.212 m³ |
| Color | Antwerp Natural, Black Oak |
| Material | 39% Linen, 35% Cotton, 26% Polyester, Solid Oak |
| Dimensions (Imperial, inch) | 21.00″w x 20.00″d x 31.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 53.3 cm w x 50.8 cm d x 78.7 cm h |
Additional information
| Weight | 15.52 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 21 × 31 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Antwerp Natural ,Black Oak |
| Style |
Mid-Century Modern |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields