Ripley Dining Chair – 228280-010
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
228280-010
Category: Chairs & Benches
Tags: Brown, Chairs & Benches, Four Hands, Whiskey Saddle, Sandy Oak
Description
A modern take on the traditional mid-century Windsor, featuring a sand-colored finish and sculptural oak silhouette. Meanwhile, a loose seat cushion of tan top-grain leather works comfort and contrast into the mix.
Product Details
| Weight (kg) | 7 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 15.52 lb |
| Volume (cu. ft.) | 7.49 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.212 m³ |
| Color | Whiskey Saddle, Sandy Oak |
| Material | Top Grain Leather, Solid Oak |
| Dimensions (Imperial, inch) | 21.00″w x 20.00″d x 31.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 53.3 cm w x 50.8 cm d x 78.7 cm h |
Additional information
| Weight | 15.52 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 21 × 31 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Sandy Oak ,Whiskey Saddle |
| Style |
Mid-Century Modern |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields