Ripley Dining Chair – 107649-036
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
107649-036
Category: Chairs & Benches
Tags: Black Oak, Black Oak Veneer, Brown, Chairs & Benches, Four Hands
Description
This new take on the mid-century Windsor chair has a bowed, sculptural silhouette. A soft black finish adds movement to the wood by highlighting the natural grain of weathered oak.
Product Details
| Weight (kg) | 6 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 14.33 lb |
| Volume (cu. ft.) | 7.06 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.2 m³ |
| Color | Black Oak, Black Oak Veneer |
| Material | Solid Oak, Oak Veneer |
| Dimensions (Imperial, inch) | 20.50″w x 20.00″d x 31.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 52.1 cm w x 50.8 cm d x 78.7 cm h |
Additional information
| Weight | 14.33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 20.5 × 31 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Black Oak ,Black Oak Veneer |
| Style |
Mid-Century Modern |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields