Ripley Dining Chair – 107649-035
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
107649-035
Category: Chairs & Benches
Tags: Brown, Chairs & Benches, Four Hands, Off White Oak Solid, Off White Oak Veneer
Description
This new take on the mid-century Windsor chair has a bowed, sculptural silhouette and off-white finish to highlight the natural grain of weathered oak.
Product Details
| Weight (kg) | 6 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 14.33 lb |
| Volume (cu. ft.) | 7.06 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.2 m³ |
| Color | Off White Oak Solid, Off White Oak Veneer |
| Material | Solid Oak, Oak Veneer |
| Dimensions (Imperial, inch) | 20.50″w x 20.00″d x 31.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 52.1 cm w x 50.8 cm d x 78.7 cm h |
Additional information
| Weight | 14.33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 20.5 × 31 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Off White Oak Solid ,Off White Oak Veneer |
| Style |
Mid-Century Modern |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields