Ripley Dining Chair – 107649-034
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
107649-034
Category: Chairs & Benches
Tags: Brown, Chairs & Benches, Four Hands, Sandy Oak, Sandy Oak Veneer
Description
This new take on the mid-century Windsor chair has a bowed, sculptural silhouette. A sandy finish adds movement to wood by highlighting the natural grain of oak.
Product Details
| Weight (kg) | 6 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 14.33 lb |
| Volume (cu. ft.) | 7.06 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.2 m³ |
| Color | Sandy Oak, Sandy Oak Veneer |
| Material | Solid Oak, Oak Veneer |
| Dimensions (Imperial, inch) | 20.50″w x 20.00″d x 31.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 52.1 cm w x 50.8 cm d x 78.7 cm h |
Additional information
| Weight | 14.33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 20.5 × 31 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Sandy Oak ,Sandy Oak Veneer |
| Style |
Mid-Century Modern |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields