Regent Dining Side Chair
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
HC3410-02
Category: Chairs & Benches
Tags: Chairs & Benches, Dark Walnut / Walnut, Hickory Chair, White
Description
The stately Regent Dining Side Chair is a curator’s favorite. With rich exposed wood detail on the back and a graciously sculpted leg, this is the chair for lingering dinner parties. A companion arm chair is also available. Dark Walnut finish shown.
Product Details
| Dimensions | W 22in D 27in H 39.75in |
|---|---|
| Wood Species | Beech Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Tight |
| Weight | 49 lb |
| Volume | 33.92 ft³ |
| COM | 2 yd |
| COL | 32 sq. ft |
Additional information
| Weight | 49 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27 × 22 × 39.75 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
White |
| Detail Color |
Dark Walnut / Walnut |
| Collection |
David Phoenix® Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields