Phoebe Dining Arm Chair
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Paying homage to Mariette’s HC7647-23 Carrie Chair, the Phoebe has a softer pitch, arms to the front, a waterfall skirt, and an optional button detail, for no up-charge, at the top of the waterfall skirt. It embodies the 1940’s English aesthetic with its unique exposed wood solid Mahogany handle built into the top rail. Standard with casters, option to remove casters for no charge.
Product Details
| Dimensions | W 26in D 28in H 36in |
|---|---|
| Wood Species | Mahogany Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Tight |
| Weight | 59 lb |
| Volume | 25.3 ft³ |
| COM | 5 yd |
| Weight | 59 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 26 × 36 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Cream |
| Collection |
Hickory Chair Upholstery Collection |
"*" indicates required fields