Oletta Skirted Dining Arm Chair
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Oletta Chair, Derived from the meaning “truth” or “small winged one,” the name Oletta evokes a sense of grace, lightness, and authenticity. The chair’s design reflects this spirit with a soft swoop along the back, arms, and front rail, creating a gentle and inviting silhouette. A loose classic seat cushion with knife-edge tailoring provides a relaxed yet refined sit. The waterfall skirt adds timeless elegance, while casters (standard, optional without) offer effortless versatility. Perfect as a dining, game, or occasional chair, Oletta is both charming in meaning and graceful in form.
Product Details
| Dimensions | W 25.5in D 28.5in H 32in |
|---|---|
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Classic Seat |
| Weight | 60 lb |
| Volume | 25.3 ft³ |
| COM | 7 yd |
| Weight | 60 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28.5 × 25.5 × 32 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Collection |
Hable® Upholstery Collection |
"*" indicates required fields