Nora Dining Side Chair
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Nora is a true workhorse chair, effortlessly blending understated elegance with unparalleled comfort, thanks to its luxurious 8-way hand-tied seat. Its clean, simple lines are complemented by a beautifully crafted solid maple exposed base, offering endless custom finish possibilities. Nora’s versatility shines through, making it an ideal canvas for contrasting fabrics, allowing you to create a truly unique and personalized statement piece that elevates any room.
Product Details
| Dimensions | W 20.75in D 25.75in H 38.5in |
|---|---|
| Wood Species | Maple Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Tight |
| Weight | 43 lb |
| Volume | 25.3 ft³ |
| COM | 3.5 yd |
| COL | 50 sq. ft |
| Weight | 43 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.75 × 20.75 × 38.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Green |
| Collection |
Hickory Chair Upholstery Collection |
"*" indicates required fields