Nicole Dining Arm Chair
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
By 1951 Henry Francis du Pont had transformed his home into Winterthur Museum. At the same time, he began to build a world-class library, one that today contains more than 500,000 resources related to the decorative arts. Carefully preserved in the library’s rare book collection is a volume entitled Fashionable Furniture: A Collection of Three Hundred and Fifty Original Designs Representing Cabinetwork, Upholstery, and Decoration, published in London in 1881. Hickory Chair artists were inspired by the illustration of a chair with Asian influence. Coupled with the design of an early 19th-century New England chair with curved arm supports, the result is an elegant, modern dining arm and side chair.
Product Details
| Dimensions | W 24.5in D 25.75in H 38in |
|---|---|
| Wood Species | Mahogany Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Tight |
| Weight | 44 lb |
| Volume | 25.3 ft³ |
| COM | 2.5 yd |
| COL | 36 sq. ft |
| Weight | 44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.75 × 24.5 × 38 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Gray |
| Detail Color |
Espresso |
| Collection |
Winterthur® Estate Collection Upholstery Collection |
"*" indicates required fields