Mia M2M Bench
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Mia M2M® bench ranges from 28” W to 72”. It is accented with two end bolsters with a concentric circle carved detail and bead molding. The rails are accented with top and bottom bead molding, a great opportunity to customize with striping. Mia will look great bunched as two small benches at the end of a bed or underneath a console or have two extended Mia benches flank the entry way of a home.
Product Details
| Wood Species | Maple Solids |
|---|---|
| SeatType | Tight |
| Weight | 108 lb |
| Volume | 89.92 ft³ |
| COM | 2.5 yd |
| COL | 41 sq. ft |
| Dimensions | W 72in D 18.5in H 23in |
| Weight | 108 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 72 × 23 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Brown |
| Collection |
Hickory Chair Upholstery Collection |
"*" indicates required fields
