Martin Dining Side Chair – Tight Seat
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The ash Martin Host Chair without arms is a high back chair with narrow wing extensions, a tight seat and slender tapered legs. Depending on your preference this host chair is available with a narrow weltless boxed edge loose seat cushion or as a tight seat. Inspired by one of Hickory Chair’s finest 1930’s pull-up chairs, the Martin series is available with or without arms. Shown in optional NS-09 nail head trim.
Product Details
| Dimensions | W 24.5in D 29.75in H 45.5in |
|---|---|
| Wood Species | Ash Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Tight |
| Weight | 54 lb |
| Volume | 38.93 ft³ |
| COM | 4 yd |
| COL | 63 sq. ft |
| Weight | 54 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29.75 × 24.5 × 45.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Dark Walnut / Walnut |
| Collection |
1911 Collection Upholstery Collection |
"*" indicates required fields