Martin Dining Arm Chair, Tight Seat, Waterfall Skirt
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
The Martin Chair, a timeless Hickory Chair silhouette, with a high wing back and petite pleated scroll arms, now features a graceful waterfall skirt that adds a touch of softness and elegance to its design. Offered with a tight seat or a thin, weltless, box edge loose seat. Optional caster available for up-charge.
Product Details
| Dimensions | W 25.25in D 29.75in H 45.5in |
|---|---|
| Wood Species | Select Hardwoods |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Tight |
| Weight | 78 lb |
| Volume | 38.93 ft³ |
| COM | 7.5 yd |
Additional information
| Weight | 78 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29.75 × 25.25 × 45.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Blue |
| Collection |
1911 Collection Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields