MARNEY M2M BENCH
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Marney Made to Measure Bench is a chic solution for personalized seating. The shape of a Pommel horse bench inspired its reverse tapered shape that terminates upon a recessed wooden base. A double needle sewn detail is standard for fabric and leather choices. The seam meets on the top in a “t” motif. Maple is the exposed wood species. Sizes available W20-60 x D20-60. Size Shown W60 D20 H19.
Product Details
| Wood Species | Maple Solids |
|---|---|
| Weight | 82 lb |
| Volume | 49.75 ft³ |
| COM | 8 yd |
| COL | 126 sq. ft |
| Dimensions | W 60in D 60in H 19in |
| Weight | 82 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 60 × 60 × 19 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Gray |
| Detail Color |
Truffle |
| Collection |
EVERETT™ Upholstery Collection |
"*" indicates required fields
