MARIT BENCH
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
The Marit Bench and Marit Ottoman feature turned columns and capital arches that reflect English and Arabic architecture. Columns and stretchers adorn the base. Crafted in ash, the Marit series also includes an upholstered cocktail ottoman and a cocktail table with a solid ash plank top. Dark Walnut finish and with NP-08 nail head trim standard.
Product Details
| Dimensions | W 59in D 21in H 21in |
|---|---|
| Wood Species | Ash Solids |
| SeatType | Tight |
| Weight | 76 lb |
| Volume | 47.07 ft³ |
| COM | 2 yd |
| COL | 32 sq. ft |
Additional information
| Weight | 76 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 59 × 21 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Ebony |
| Collection |
Atelier Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields