Mariette Uph Back Dining Side Chair
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
The Mariette Upholstered Back Side Chair was inspired by a classic yet simple vintage French dining chair. Our updated modern chair is made from American Ash and features an upholstered back version that allows for limitless personalization through fabric or leather selections. Ash is the wood species. Shown in standard Truffle finish.
Product Details
| Dimensions | W 21.5in D 25in H 37.75in |
|---|---|
| Wood Species | Ash Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Tight |
| Weight | 44 lb |
| Volume | 25.3 ft³ |
| COM | 2.5 yd |
| COL | 41 sq. ft |
Additional information
| Weight | 44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 21.5 × 37.75 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Truffle |
| Collection |
EVERETT™ Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields