Marcello Dining Chair – 248676-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
248676-001
Category: Chairs & Benches
Tags: Brown, Chairs & Benches, Four Hands, Havana Brown, Toasted Oak, Gris Gunmetal
Description
Both modern and traditional, toasted oak frames this high-back, armless dining chair. Finished with a rich brown top-grain leather, with hanging straps affixed to the back.
Product Details
| Weight (kg) | 7 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 16.5 lb |
| Volume (cu. ft.) | 10.88 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.308 m³ |
| Color | Havana Brown, Toasted Oak, Gris Gunmetal |
| Material | Top Grain Leather, Solid Oak, Iron |
| Dimensions (Imperial, inch) | 19.25″w x 23.00″d x 33.75″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 48.9 cm w x 58.4 cm d x 85.7 cm h |
Additional information
| Weight | 16.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 19.25 × 33.75 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Gris Gunmetal ,Havana Brown ,Toasted Oak |
| Style |
Industrial |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields