Mae Outdoor Dining Chair – 251341-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
A modern take on traditional weaving patterns centers this outdoor dining chair. Subtly arched metal framing details and a relaxed knife-edge seat cushion invite softness. Cover or store inside during inclement weather and when not in use. A design collaboration by Amber Lewis and Four Hands. This item has limited online distribution and may not be sold on websites without prior approval. Visit the FAQ page in our Help Center for more details.
Product Details
| Weight (kg) | 10 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 23.13 lb |
| Volume (cu. ft.) | 11.23 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.318 m³ |
| Color | Liller Flax, Dark Bronze, Fine Textured Natural |
| Material | 96.27% Polyester (UV), 3.73% Post Consumer Recycled Polyester, Aluminum, 100% Polyethylene |
| Dimensions (Imperial, inch) | 22.00″w x 22.75″d x 32.75″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 55.9 cm w x 57.8 cm d x 83.2 cm h |
| Weight | 23.13 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.75 × 22 × 32.75 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
"*" indicates required fields