Madeira Dining Chair – 229549-002
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
229549-002
Category: Chairs & Benches
Tags: Brown, Chairs & Benches, Chaps Saddle, Desert Oak, Four Hands
Description
A three-leg format dining chair, streamlining a traditional shape with a touch of intrigue. Tubular framework pairs with curves and a barrel back, bringing a softness to the overall look and design.
Product Details
| Weight (kg) | 11 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 23.37 lb |
| Volume (cu. ft.) | 13.24 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.375 m³ |
| Color | Chaps Saddle, Desert Oak |
| Material | Top Grain Leather, Solid Oak |
| Dimensions (Imperial, inch) | 23.75″w x 23.00″d x 33.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 60.3 cm w x 58.4 cm d x 83.8 cm h |
Additional information
| Weight | 23.37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 23.75 × 33 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Chaps Saddle ,Desert Oak |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields