Lucas Bench
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Lucas Bench is a study in understated elegance, seamlessly blending form and function. Lucas’ sleek silhouette, paired with tailored upholstery and a finely crafted solid white oak wood base, makes it a versatile addition to any space—whether at the foot of a bed, in an entryway, or as supplemental seating in a living area. Designed for both comfort and style, the Lucas Bench elevates any interior with its refined presence. Standard with seams in line with the legs.
Product Details
| Dimensions | W 58.5in D 21in H 18.5in |
|---|---|
| Wood Species | Oak Solids |
| Weight | 70 lb |
| Volume | 47.07 ft³ |
| COM | 2 yd |
| COL | 32 sq. ft |
| Weight | 70 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 58.5 × 18.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Cream |
| Collection |
Ray Booth® Upholstery Collection |
"*" indicates required fields