Louis XVI Dining Side Chair
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Classical French styling with straight legs, graceful cameo back, and serpentine-shaped front rail, reminiscent of Louis XVI styling. A companion arm chair HC3105-11 is also available.
Product Details
| Dimensions | W 23in D 24.75in H 38in |
|---|---|
| Wood Species | Mahogany Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Tight |
| Weight | 40 lb |
| Volume | 25.3 ft³ |
| COM | 2 yd |
| COL | 27 sq. ft |
Additional information
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.75 × 23 × 38 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
White |
| Collection |
James River Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields