Lewis Windsor Chair – 228386-023
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
228386-023
Category: Chairs & Benches
Tags: Antwerp Natural, Black Oak, Chairs & Benches, Cream, Four Hands
Description
Try a cleaner, more contemporary take on the traditional Windsor. A tall, black-finished beauty, wire-brushed to play up oak’s natural cathedral graining. A loose seat cushion in cream works comfort and contrast into the mix.
Product Details
| Weight (kg) | 7 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 14.42 lb |
| Volume (cu. ft.) | 7.77 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.22 m³ |
| Color | Antwerp Natural, Black Oak |
| Dimensions (Imperial, inch) | 18.50″w x 20.50″d x 32.75″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 47.0 cm w x 52.1 cm d x 83.2 cm h |
| Material | 39% Flax/Linen, 35% Cotton, 26% Polyester, Solid Oak |
Additional information
| Weight | 14.42 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.5 × 18.5 × 32.75 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields