Lewis Windsor Chair – 107648-022
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
107648-022
Category: Chairs & Benches
Tags: Chairs & Benches, Cream, Four Hands, Off White Oak Solid
Description
Try a cleaner, more contemporary take on the traditional Windsor. Tall oak seating is wire-brushed to bring out natural cathedral graining, then stained to a beautifully neutral off-white.
Product Details
| Weight (kg) | 6 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 13.23 lb |
| Volume (cu. ft.) | 7.35 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.208 m³ |
| Color | Off White Oak Solid |
| Material | Solid Oak |
| Dimensions (Imperial, inch) | 18.50″w x 20.50″d x 32.75″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 47.0 cm w x 52.1 cm d x 83.2 cm h |
Additional information
| Weight | 13.23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.5 × 18.5 × 32.75 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields