Lewis Windsor Chair – 107648-017
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Try a cleaner, more modern take on the traditional Windsor. This tall beauty is wire-brushed to bring out the cathedral grain in the oak, and stained deep black for lovely contrast with more industrial decor.
Product Details
| Weight (kg) | 6 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 13.23 lb |
| Volume (cu. ft.) | 7.35 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.208 m³ |
| Color | Black Oak |
| Material | Solid Oak |
| Dimensions (Imperial, inch) | 18.50″w x 20.50″d x 32.75″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 47.0 cm w x 52.1 cm d x 83.2 cm h |
Additional information
| Weight | 13.23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.5 × 18.5 × 32.75 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Black |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields