Lewis Windsor Chair – 107648-015
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Try a cleaner, more modern take on the traditional Windsor. Tall oak seating is wire-brushed to bring out natural cathedral graining, then stained a beautifully neutral sandy oak.
Product Details
| Weight (kg) | 6 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 13.23 lb |
| Volume (cu. ft.) | 7.35 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.208 m³ |
| Color | Sandy Oak |
| Material | Solid Oak |
| Dimensions (Imperial, inch) | 18.50″w x 20.50″d x 32.75″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 47.0 cm w x 52.1 cm d x 83.2 cm h |
Additional information
| Weight | 13.23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.5 × 18.5 × 32.75 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields