Lemont Dining Side Chair
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
The fully upholstered Lemont Side Chair features a Queen Anne shaped back with a subtle arc rising from its seat to top rail. Elegantly hand-tailored, the Lemont’s upholstery drapes the entire frame and creates a sense of forward motion from the design’s curved back down to its sweeping back legs. Dressmaker skirt is standard.
Product Details
| Dimensions | W 22.25in D 23.75in H 44.5in |
|---|---|
| Wood Species | Hardwood Mixed |
| SeatType | Tight |
| Weight | 55 lb |
| Volume | 39.31 ft³ |
| COM | 4 yd |
Additional information
| Weight | 55 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.75 × 22.25 × 44.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
White |
| Collection |
Hartwood Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields