Laurent M2M Bench 70 Or 77W
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Inspired by the French Moderne chairs of the 1930s, the elegant Laurent series provides wonderful solutions for the home. The Laurent Bench is made to measure, a reeded apron, and finely tapered legs terminating in French Brass ferrules. Blind Biscuit Tufted with brass ferrules standard on the banquettes. The rest of the series features a distinctive elegantly contoured back. Available as a dining chair, bar and counter stools and a bench and banquette with convergence. Now available as the HC1321 series as a sectional-style banquette with a corner chair.
Product Details
| Dimensions | W 77in D 18in H 20.25in |
|---|---|
| Wood Species | Ash Solids |
| SeatType | Tight |
| Weight | 80 lb |
| Volume | 119.04 ft³ |
| COM | 3.5 yd |
| COL | 50 sq. ft |
| Weight | 80 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 77 × 20.25 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Toffee |
| Collection |
Suzanne Kasler® Upholstery Collection |
"*" indicates required fields
