Kima Dining Chair – 226782-006
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
226782-006
Category: Chairs & Benches
Tags: Chairs & Benches, Cream, Four Hands, Sheffield Ivory
Description
Think outside the box for everyday dining. Sandy-colored performance fabric covers a soft, voluminous shape with oversized proportions.
Product Details
| Weight (kg) | 17 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 36.38 lb |
| Volume (cu. ft.) | 12.93 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.366 m³ |
| Color | Sheffield Ivory |
| Material | 100% Polyester |
| Dimensions (Imperial, inch) | 25.50″w x 25.00″d x 33.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 64.8 cm w x 63.5 cm d x 83.8 cm h |
Additional information
| Weight | 36.38 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 25.5 × 33 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Sheffield Ivory |
| Style |
Contemporary |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields