Kima Dining Chair – 226782-004
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Think outside the box for everyday dining. Sandy-colored performance fabric covers a soft, voluminous shape with oversized proportions.
Product Details
| Weight (kg) | 17 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 36.38 lb |
| Volume (cu. ft.) | 12.93 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.366 m³ |
| Color | Heron Sand |
| Material | 34% Acrylic, 24% Cotton, 14% Wool, 12% Viscose (Rayon), 12% Polyester, 4% Flax/Linen |
| Dimensions (Imperial, inch) | 25.50″w x 25.00″d x 33.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 64.8 cm w x 63.5 cm d x 83.8 cm h |
Additional information
| Weight | 36.38 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 25.5 × 33 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Heron Sand |
| Style |
Contemporary |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields