Kima Dining Chair – 226782-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
High style meets everyday sensibility. Upholstered in cream-colored high-performance fabric, soft, voluminous shaping and grand scale dole a dramatic look to this sophisticated seating style.
Product Details
| Weight (kg) | 17 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 36.38 lb |
| Volume (cu. ft.) | 12.93 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.366 m³ |
| Color | Fayette Cloud |
| Material | 97% Polyester, 3% Acrylic |
| Dimensions (Imperial, inch) | 25.50″w x 25.00″d x 33.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 64.8 cm w x 63.5 cm d x 83.8 cm h |
Additional information
| Weight | 36.38 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 25.5 × 33 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Gray |
| Detail Color |
Fayette Cloud |
| Style |
Contemporary |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields